פגיעות מיניות

פגיעות מיניות – הטיפול באמצעות emdr

  • אחת מכל שלוש נשים עוברת פגיעה מינית במהלך חייה, אחת מכל שבע נשים עוברת אונס ואחת מכל שש ילדות עוברת גילוי עריות.
  • אחד מכל חמישה גברים היו קורבן לפגיעה מינית בילדותם.
  • בגילאים צעירים אחוז הנפגעים הבנים דומה לאחוז הנפגעות הבנות.

פגיעה מינית או ניצול מיני הם שם כולל לקשת רחבה של מעשים בעלי אופי מיני, הנעשים בניגוד לרצונו החופשי של אדם, ללא הסכמתו ושלא מבחירתו ו/או לחילופין, ו/או תוך ניצול חולשתו.  ההגדרה כוללת פגיעה באישה, בילד ובגבר על ידי גבר, אישה או ילד.

אנו נוהגים להבחין ביו התעללות ממושכת בילדות על ידי בן משפחה או אדם אחר ובין טראומות בבגרות כגון תקיפה מינית (אונס) או ניסיון תקיפה וסוגים שונים של הטרדות מיניות (לקריאה נוספת מהי הטרדה מינית?).

התעללות מינית בילדות, בעיקר התעללות מתמשכת על ידי אב או קרוב משפחה אחר, היא אחת הפגיעות הקשות שקיימות. פגיעה שמשאירה נזקים קשים ומתמשכים אצל הקורבנות בינהן: סימפטומים פוסט טראומטיים ( קישור למאמר: טראומה מינית כמקור להפרעה פוסט טראומטית, הפרעה פוסט טראומטית מורכבת או הפרעה דיסוציאטיבית), דיכאון, חרדות, דיסוציאציה, התמכרות לחומרים מרגיעים, הפרעות אכילה, השפעות פיזיות/ סומטיות, השפעות על התפקוד המיני, השפעות על היכולת להיות בקשר עם אנשים אחרים והשפעות על התפקוד החברתי. (קרא עוד..  טראומה מינית בילדות והשפעותיה בבגרות).

אצל אנשים שחוו פגיעה מינית בבגרות (אונס או תקיפה אחרת) נראה יותר השפעות אקוטיות כגון: תחושת דיכאון, פחדים, פלאשבקים של תמונות מפחידות מהאירוע, קשיי שינה, התקפי בכי, וקושי להתרכז. נפגעים רבים מתארים תחושה שהם מלוכלכים, פגומים ולא שווים. בנוסף מופיעה בושה גדולה וחוויה של אשמה קשה ('אולי גרמתי לזה לקרות; אם הייתי מדבר/ת/ מתנהג/ת או מתלבש/ת אחרת אולי זה לא היה קורה'). האירוע נשמר פעמים רבות בסוד דבר שמקשה על יכולת הנפגע/ת לקבל תמיכה. (קרא עוד: טראומה מינית עכשווית והשפעותיה)

השימוש ב- EMDR נמצא יעיל במיוחד כשמדובר בטראומה ממוקדת בעקבות אירוע חד פעמי של תקיפה מינית, חשיפה למגע מיני או הטרדה מינית בעבודה. אירועים אלו שבעקבותיהם יש סבל רב, ניתנים לעיבוד מהיר יחסית באמצעות השימוש ב- EMDR

לאחר יצירת קשר ראשוני, מתן הדרכה ראשונית להתמודדות ולימוד טכניקות של הרפיה והפחתת חרדה, נעבד את האירועים הטראומטיים באמצעות EMDR . ההשפעה של הטיפול עשויה להחוות בצורה מהירה ביותר. כבר בעקבות מספר מפגשים תדירות הפלאשבקים יורדת, המטופל/ת מרגיש הקלה בסימפטומים הקשים ויכולת הרגעה עצמית ושליטה טובה יותר.

לגבי פונים עם היסטוריה של פגיעה מינית ממושכת בילדות ו/או גילוי עריות, הטיפול ב-EMDR נעשה מעט בצורה שונה. בתחילת הטיפול ניתן דגש על עבודה מיוחדת של חיזוק משאבים בהווה ובעבר, לימוד מיומנויות הרגעה וויסות ועזרה בפתרון בעיות בהווה במטרה ליצור חוויה של התחזקות והתמודדות. על בסיס לימוד מיומנויות ויסות והרגעה ויצירת מרחב בטוח של קשר ואמון ניתן יהיה להתחיל לעבד באמצעות EMDR את החוויות הקשות מהעבר, באופן שמרגיע את התמונות הטראומטיות, ומביא לשיפור ניכר במצוקה היומיומית.

השאירו פרטים

מוזמנים לכתוב לנו

info@emdr-center.co.il

*דוא"ל וטלפון חובה

דילוג לתוכן