כאבים פסיכוסומטיים

טיפול בכאבים פסיכוסמטיים באמצעות EMDR

 

מה זו הפרעה פסיכוסומטית

הפרעות פסיכוסומטיות הן הפרעות בהן מעורבים הגוף (soma) והנפש (psyche).

יש סוגים של בעיות גופניות המושפעות מאוד ממצב נפשי בעיקר ממתח וחרדה. בין אלו ניתן למנות כאבי ראש, כאבי בטן וכאבים אחרים, מעי רגיז, חולשה, לחץ דם ועוד.

במידה רבה רב המחלות והבעיות הגופניות שלנו הינן פסיכוסומטיות ומערבות קושי גופני עם אי נוחות ומצוקה נפשית. עם זאת הפרעה פסיכוסומטית תוגדר כבעיה גופנית הנוצרת, מחמירה או ממשיכה לאורך זמן כתוצאה ממשתנים נפשיים.

 הפרעות גופניות המוגדרות כפסיכוסומטיות

  • כאבים: כאבי ראש, מיגרנות, כאבי בטן, כאבים פוסט-טראומטיים – אלו כאבים בעקבות אירוע טראומטי, שיש להם מקור גופני אך הם נוצרים, מועצמים או משתמרים כתוצאה ממרכיבים נפשיים.
  • הפרעה בדימוי הגוף (Body Dimorphic Disorder) – במצב זה האדם מאמין שאיבר או איברים בגופו פגומים או אינם אסתטיים די הצורך, אך למתבונן מהצד קשה עד בלתי אפשרי להבחין שקיימת בעיה באותו איבר. למרות שההפרעה עלולה להידמות למחשבת שווא הרי שמקורה והתנהלותה שונים. בעיות מסוג זה עלולים להוביל למצוקה רבה וכן לטיפולים רפואיים, בעיקר פלסטיים וקוסמטיים, יקרים, מכאיבים ומיותרים.
  • הפרעות סומטיזציה וסומטיפורמיות – המונח הראשון מתייחס למגוון תופעות גופניות מתמשכות שאין להם הסבר רפואי – כאבים, כאבי ראש, אלרגיות, כאבי גפיים, חולשה, עייפות ועוד. ההפרעות הסומטופורמיות קשורות לתופעות של כאבים בלתי מוסברים.

כאבי ראש, כאבים אחרים ומגוון רחב של בעיות גופניות נוצרים, רובם ככולם, מחוויה טראומטית שיצרה את הקושי הראשוני – תאונת דרכים, טיפול רפואי, נפילה וכו’. לאחר שנוצר הכאב הראשוני או הקושי הגופני, ישנם משתנים אחדים שיכולים להשפיע על קיום הכאב ועוצמתו לאורך זמן. בין אלו ניתן למנות רמת חרדה ומתח, מחשבות על הכאב והתפקיד של הכאב בחייו של האדם. בעיות פסיכוסומאטיות הן כאלו הממשיכות להציק ולהשפיע על חיי האדם כאשר הסיבה הראשונית לבעיה הייתה אמורה לחלוף זה מכבר, או כאשר בדיקות רפואיות אינן מוצאות סיבה לקיום הבעיה.

 טיפול בכאבים ובעיות פסיכוסומאטיות בעזרת – EMDR

 כאבים והפרעות גופניות שאין להם מקור פזיולוגי ברור (הפרעות סומטיות) נובעים רובם ככולם מחוויה טראומטית שיצרה את הכאב הראשוני – תאונת דרכים, טיפול רפואי, נפילה, מצב של לחץ קיצוני וכו’. לאחר שנוצר הכאב הראשוני ישנם משתנים אחדים שיכולים להשפיע על קיום הכאב לאורך זמן ועוצמתו. ביניהם: רמת חרדה ומתח, מחשבות על הכאב והתפקיד של הכאב בחייו של האדם. אנשים רבים סובלים מכאבים גם כאשר בדיקות רפואיות אינן מוצאות סיבה להמשך תחושת הכאב.

הטיפול בבעיות פסיכוסומאטיות בעזרת EMDR מתמקד בשלושה מרכיבים:

 

  • הבסיס הטראומטי של הכאב או הבעיה
  • רמת החרדה והמתח מהן סובל המטופל
  • המחשבות על הכאב או הבעיה.

 

במהלך הטיפול יערך עיבוד ממוקד באמצעות EMDR של החוויות הטראומטיות בבסיס הבעיה הפסיכוסומאטית בעבר ובהווה. הטיפול בחרדה ובמתח הנלווים לבעיה ולמחשבות אודותיו יעשה בשילוב של EMDR עם טכניקות מעולם הדמיון המודרך והטיפול הקוגנטיבי התנהגותי.

היעילות של טכניקות אלו מועצמת משמעותית כאשר הן נעשות בעזרת הגירוי צדדי של ה- EMDR ובתוך פרק זמן לא ארוך האדם יחוש הקלה משמעותית.

טיפול בבעיות פסיכוסומאטיות ובכאב בעזרת EMDR נמצא יעיל במספר מחקרים, בהם המטופלים דיווחו על ירידה במספר משתנים להערכת הכאב: עצמת הכאב, מספר הפעמים בהם סבלו מכאב במהלך זמן נתון, קיצור משך הכאב, ירידה בכמות השימוש בתרופות משככות הכאבים ותחושת רווחה ונוחות כללית רבה יותר. בין השאר הטיפול ב- EMDR יעיל לכאבי ראש למיניהם ובעיקר למיגרנות, כאבי מחזור, כאב כרוני, כאבים בעקבות טיפולים רפואיים ועוד.

 

 

השאירו פרטים

מוזמנים לכתוב לנו

info@emdr-center.co.il

*דוא"ל וטלפון חובה

דילוג לתוכן