טיפול בכאבים פסיכוסומטיים

מה זו הפרעה פסיכוסומטית

הפרעות פסיכוסומטיות הן הפרעות בהן מעורבים הגוף (soma) והנפש (psyche).

יש סוגים של בעיות גופניות המושפעות מאוד ממצב נפשי בעיקר ממתח וחרדה. בין אלוניתן למנות כאבי ראש, כאבי בטן וכאבים אחרים, מעי רגיז, חולשה, לחץ דם ועוד.

במידה רבה רב המחלות והבעיות הגופניות שלנו הינן פסיכוסומטיות ומערבות קושי גופני עם אי נוחות ומצוקה נפשית. עם זאת הפרעה פסיכוסומטית תוגדר כבעיה גופנית הנוצרת, מחמירה או ממשיכה לאורך זמן כתוצאה ממשתנים נפשיים.

הפרעות גופניות המוגדרות כפסיכוסומטיות

כאבים: כאבי ראש, מיגרנות, כאבי בטן, כאבים פוסט-טראומטיים – אלו כאבים בעקבות אירוע טראומטי, שיש להם מקור גופני אך הם נוצרים, מועצמים או משתמרים כתוצאה ממרכיבים נפשיים.
הפרעה בדימוי הגוף (Body Dimorphic Disorder) – במצב זה האדם מאמין שאיבר או איברים בגופו פגומים או אינם אסתטיים די הצורך, אך למתבונן מהצד קשה עד בלתי אפשרי להבחין שקיימת בעיה באותו איבר. למרות שההפרעה עלולה להידמות למחשבת שווא הרי שמקורה והתנהלותה שונים. בעיות מסוג זה עלולים להוביל למצוקה רבה וכן לטיפולים רפואיים, בעיקר פלסטיים וקוסמטיים, יקרים, מכאיבים ומיותרים.
הפרעות סומטיזציה וסומטיפורמיות – המונח הראשון מתייחס למגוון תופעות גופניות מתמשכות שאין להם הסבר רפואי – כאבים, כאבי ראש, אלרגיות, כאבי גפיים, חולשה, עייפות ועוד. ההפרעות הסומטופורמיות קשורות לתופעות של כאבים בלתי מוסברים.
כאבי ראש, כאבים אחרים ומגוון רחב של בעיות גופניות נוצרים, רובם ככולם, מחוויה טראומטית שיצרה את הקושי הראשוני – תאונת דרכים, טיפול רפואי, נפילה וכו’. לאחר שנוצר הכאב הראשוני או הקושי הגופני, ישנם משתנים אחדים שיכולים להשפיע על קיום הכאב ועוצמתו לאורך זמן. בין אלוניתן למנות רמת חרדה ומתח, מחשבות על הכאב והתפקיד של הכאב בחייו של האדם. בעיות פסיכוסומאטיות הן כאלו הממשיכות להציק ולהשפיע על חיי האדם כאשר הסיבה הראשונית לבעיה הייתה אמורה לחלוף זה מכבר, או כאשר בדיקות רפואיות אינן מוצאות סיבה לקיום הבעיה.

השאירו פרטים

מוזמנים לכתוב לנו

info@emdr-center.co.il

*דוא"ל וטלפון חובה

דילוג לתוכן