חרדות ופחדים

טיפול בחרדות ופחדים באמצעות EMDR

חרדות, לחץ, פחדים, חששות ודאגות הינם חלק בלתי נפרד מחיינו וכולנו חשים אותם מעת לעת. לעתים העוצמה בה נחוש אותם תהיה סבירה ביחס לאירוע ולעתים מופרזת משהו, לעתים יהיה קשר לאירוע מסוים (מבחן, בעיה כלשהי וכו') ולעתים לא נצליח להצביע על סיבה אבל התחושה עדיין תהיה נוכחת. זה עדיין סביר והגיוני וחלק נכון מהחיים. 

הפרעות החרדה שונות מהותית. זוהי קבוצה של מצבים נפשיים היוצרים מצוקה קבועה לאורך וגורמים לדפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים ומגבילים את התפקוד ואיכות החיים. אנשים הסובלים מהפרעת חרדה חשים כל העת או בחלק מהזמן פחד ודאגה ברמה משתקת. עם זאת, חשוב לזכור שהפרעות החרדה מגיבות, פעמים רבות, בצורה טובה לטיפול פסיכולוגי ובעיקר לטיפול בעזרת EMDR וכתוצאה מהטיפול איכות החיים של המטופל עשויה להשתפר בצורה ניכרת. (מה זה הפרעות חרדה)

הביטוי הפרעות חרדה הוא שם כולל למספר הפרעות וקשיים מהם עשויים לסבול אנשים. פעמים אחד יחווה רק סוג אחד של הפרעת חרדה ולעתים יותר מסוג אחד:

התקפי חרדה (Panic Disorder) – התקף פתאומי של פחד קיצוני המלווה בסימפטומים גופניים כגון דופק מוגבר, הזעה, כאבי חזה, מחנק ועוד. (מה זה התקפי חרדה)

 חרדה חברתית (Social Anxiety Disorder) –  הפרעה המאופיינת בדאגה משתקת ומודעות עצמית כואבת במצבים חברתיים. ישנו חשש מכך שאחרים ישפטו אותך, תחוש מובך או שיצחקו עליך. המקרה הידוע ביותר של חרדה חברתית הוא "פחד קהל" אבל בפועל מדובר בהפרעה מאוד נפוצה המשפיעה במגוון רחב של מצבים חברתיים. (מה זו חרדה חברתית)

פוביה (Phobia) – פחד חזק ומשתק במצבים מסוימים או במפגש עם אובייקטים שונים מעבר לצפוי במפגשים מעין אלו. קיימות מאות פוביות וביניהן חרדת טיסה, פחד מכלבים, פחד ממקומות סגורים, פחד מעכבישים וכו'. כתוצאה מפוביה אנשים ישתדלו להימנע ממצבים בהם הם עלולים להתקל במצב ובאובייקט מעורר הפחד ולכן איכות החיים שלהם תפגע משמעותית. ( הטיפול בפוביות)

חרדה מוכללת (Generalized Anxiety Disorder) – תחושה של מתח ודאגנות קיצוניים ומתמשכים ללא סיבה מציאותית או שעוצמת הדאגה אינה תואמת לסיבתה.

סימפטומים של הפרעת חרדה

למרות שלהפרעות החרדה השונות ישנם סימפטומים שונים המסייעים הן באבחנה המבדלת והן בבניית הטיפול התואם הרי שלכולן סימפטומים משותפים רבים:

  • פחד, חוסר שקט ואימה.
  • קוצר נשימה, דופק מואץ, כאבים בחזה.
  • הזעה, פה יבש, כאבי שרירים, תחושות של נימול וקור.
  • קשיי שינה.
  • קשיי ריכוז, מחשבות ממוקדות בגורמי החרדה, תחושות חוסר ביטחון עצמי, היאחזות באחרים.

הסיבות בעטיין נגרמות הפרעות החרדה אינן ברורות די הצורך וכמו כמעט כל הפרעה נפשית אחרת מדובר על שילוב של גנטיקה, דפוסים משפחתיים, מאפייני אישיות, גורמים סביבתיים ואירועי חיים. בכל אלו הגורם המשמעותי והמקדם ביותר טיפול מהיר ויעיל הם אירועי החיים שפעמים רבות הם אלו שהציתו את החרדה.

האבחון של הפרעות החרדה מבוצע בשיחה ומבוסס על הסימפטומים המוצגים על ידי המטופל. לעתים ישנו גורם רפואי הגורם להפרעות החרדה, כך למשל תרופות עלולות לגרום לחרדות או התקפי חרדה אבל בדרך כלל מדובר בתופעה נפשית. הטיפול בהפרעות החרדה יכול להיות תרופתי או פסיכולוגי או השילוב של שניהם. מטופלים רבים מעדיפים להתחיל דווקא בטיפול נפשי עקב חששות מהתמכרות לטיפול התרופתי או מתופעות הלוואי שלהן. פעמים רבות חשש זה אינו מוצדק אך כיוון שהטיפול באמצעות EMDR מניב פעמים רבות תוצאות מהירות ומתמשכות הרי שהגעה לטיפול כזה עשוי לייתר את השימוש בתרופות.

הטיפול ב EMDR נעשה על ידי מטפלים מוסמכים (פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים) אשר עברו הכשרה מיוחדת ומסודרת בגישה טיפולית זאת. במפגש הראשון תבוצע הערכה של ההפרעה, קשיים נלווים כמו גם כוחות ויוכלות של המטופל. יינתן דגש לזמן ולסיבות סביבן ההפרעה התפתחה כי פעמים רבות שם שורש הבעיה ואז ניתן לטפל בה בקלות ובמהירות. בהמשך המטפל ילמד את המטופל מספר כלים שימושיים ויעילים להתמודדות עם החרדה ואז יוקדשו מספר פגישות טיפוליות לגורמים מחוללי החרדה ולעיבוד נכון ומדוייק שלהם באופן שיוביל להפחתת ההשפעה שלהם וכתוצאה להפחתת החרדה או היעלמותה.  

השאירו פרטים

מוזמנים לכתוב לנו

info@emdr-center.co.il

*דוא"ל וטלפון חובה

דילוג לתוכן